Մարդատար (առավ. 3 ուղևոր)   30 000 ՀՀԴ   50 000 ՀՀԴ
Ենթադրաբար, Գառնու հեթանոսական տաճարը կառուցվել է 77 թվականին։ Այն գտնվում է Հայաստանի Կոտայքի մարզում՝ Ազատ գետի ձախ ափին։
Տաճարը նվիրված էր հայոց հեթանոս լույսի և արևի աստված Միհր աստծուն։ Ըստ հունարեն արձանագրության՝ այն հիմնադրել է Տրդատ Ա-ն։ 305 թվականին, երբ հայոց թագավոր Տրդատ III-ն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ավերվեցին բոլոր հեթանոսական պաշտամունքային վայրերը։ Գառնու տաճարը միակ հեթանոսական հելլենիստական և հունահռոմեական կառույցն է, որը պահպանվել է: Հավանաբար այն գոյատևել է "արվեստի գլուխգործոցի" լայնորեն ճանաչված կարգավիճակի պատճառով։
Yerevan city tour
Հայաստանը զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի է իր վանքերի և կրոնական հուշարձանների բազմազանությամբ, սակայն դրանցից ամենահայտնին Գեղարդի վանքն է կամ Գեղարդավանքը։
Ե՛վ զբոսաշրջիկները, և՛ տեղացիները սիրում են Գեղարդը, քանի որ տեսարանը պարզապես անհավանական է. վանքը գտնվում է կիրճում՝ բարձր կախովի ժայռերի, թավ անտառներով պատված լեռների մեջ: Վանքը և նրա խցերը փորագրված են ժայռի մեջ։ Համալիրի կազմում ընդգրկված հուշարձանները թվագրվում են IV-XIII դդ. Նախկինում վանքը կոչվել է Այրիվանք (քարանձավային վանք)։
Ըստ պատմության՝ վանքը հիմնադրվել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կողմից և կառուցվել 301 թվականին Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունելուց հետո։
Symphony of Stones
Քարերի սիմֆոնիան, որը հայտնի է նաև որպես Բազալտե երգեհոն, Հայաստանի ամենատպավորիչ բնական հուշարձաններից է։ Այն գտնվում է Գառնու կիրճում, Ազատ գետի աջ ափին։
Հուշարձանը բաղկացած է հազարավոր բազալտե սյուներից, որոնց բարձրությունը հասնում է մինչև 50 մետրի։ Իր յուրահատուկ տեսքով դրանք հիշեցնում են երաժշտական երգեհոնի խողովակներ, ինչի շնորհիվ հուշարձանը ստացել է Բազալտե երգեհոն անվանումը, թեև առավել հայտնի է որպես Քարերի սիմֆոնիա։
Ժայռային գոյացությունն ունի հրաբխային ծագում։ Մոտ 127,000 տարի առաջ Գեղամա լեռներում տեղի է ունեցել հզոր հրաբխային ժայթքում, որի արդյունքում լավան հոսել է դեպի այս տարածք։ Դանդաղ սառչելու ընթացքում լավան ձևավորել է բնորոշ հնգանկյուն և վեցանկյուն բազալտե սյուները։

Car (max. 3 passengers)   30 000 AMD   50 000 AMD
The pagan temple of Garni is supposed to be built in 77 AD. It is located in Kotayk region of Armenia at the left bank of Azat River. The temple was dedicated to God Mihr, the Armenian pagan god of light and the Sun.
According to a Greek inscription, it was founded by Tiridates I of Armenia. In 305 when Armenian King Tiridates III adopted Christianity as a state religion, all the pagan places of worship were destroyed. The Temple of Garni is the only pagan Hellenistic and Greco-Roman structure to have survived. Probably it survived because of its widely recognised status of "masterpiece of art".
GeghardArmenia is famous among tourists for the variety of its monasteries and religious monuments, but the most famous of them is Gegard Monastery or Gegardavank.
Both tourists and locals love Geghard because the view is simply incredible: the monastery is located in a gorge between high suspended rocks, between mountains covered with thick forests. The monastery itself and its cells are carved into the rock.
The monuments included in the complex date to the IV-XIII centuries. Previously, the monastery was called Ayrivank (cave monastery). According to history, the monastery was founded by St. Gregory the Illuminator and was built after the adoption of Christianity as the state religion in Armenia in 301.
Symphony of Stones
The Symphony of Stones, also known as the Basalt Organ, is one of Armenia’s most impressive natural monuments. It is located in the Garni Gorge, on the right bank of the Azat River.
The monument consists of thousands of basalt columns reaching up to 50 meters in height. Their distinctive shape resembles the pipes of a musical organ, which is why the site is officially called the Basalt Organ, although it is more commonly known as the Symphony of Stones.
The rock formation is volcanic in origin. Around 127,000 years ago, a powerful eruption occurred in the Geghama Mountains, sending lava into the surrounding area. As the lava slowly cooled, it formed the characteristic pentagonal and hexagonal basalt columns we see today.