Մինիվեն (առավ. 7 ողևոր)   95 000 ՀՀԴ   115 000 ՀՀԴ
Արենին գյուղ է Հայաստանի Վայոց ձորի մարզում։ Արենին առավել հայտնի է իր գինու արտադրությամբ, որտեղ գինու մեծ մասը արտադրվում է մոտակա Գետափ գյուղի խաղողից:
Արենին Վայոց ձորի մարզի նշանավոր և հնագույն գյուղերից է: Հնում այն տեղակայվել է իր ներկայիս դիրքից մոտ կես կիլոմետր հյուսիս գտնվող բլրի գագաթին, որտեղ մինչ օրս կանգուն է մնում Մոմիկ ճարտարապետի կողմից 1321 թվականին կառուցված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին։ Գյուղի տարածքը հարուստ է հնագույն վայրերով, այդ թվում՝ տարբեր հնավայրեր, մի քանի լքված բնակավայրեր, բազմաթիվ արձանագրություններով զարդարված խաչքարեր և գեղատեսիլ քարանձավներ։
2004 թվականից Արենի գյուղում հոկտեմբերին անցկացվում է գինու ամենամյա փառատոն, որն արդեն ավանդույթ է դարձել։ 2007 թվականին Արենիի քարանձավում սկսվեցին պեղումները։ Պեղումների արդյունքում հայտնաբերվեցին խոշոր համալիրներ, որոնք ցույց տվեցին, որ այս քարանձավը ժամանակին օգտագործվել է կրոնական և տնտեսական նպատակներով։ Քարանձավի մի սենյակում հայտնաբերվել է գինու հնձան։ Գտնվել են սերմերի, ցողունների և միացության հետքեր, որոնք կարմիր գինուն տալիս են իր բնորոշ գույնը, ինչը գիտնականների լայն շրջանակին հանգեցրել է այն եզրակացության, որ տարածքը մոտ 6000 տարի առաջ օգտագործվել է որպես գինու գործարան: Արենի քարանձավն այժմ ճանաչվել է աշխարհի ամենահին գինեգործարանը։
Tatev monastery
Տաթևի վանքը 9-րդ դարի հայ առաքելական քրիստոնեական վանք է, որը գտնվում է Հայաստանի հարավ-արևելքում՝ Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղի մոտ գտնվող բազալտե մեծ սարահարթի վրա։
"Տաթև" տերմինը սովորաբար վերաբերում է վանքին։ Վանական համալիրը կանգնած է Որոտան գետի խորը կիրճի եզրին։ Տաթևը հայտնի է որպես Սյունիքի եպիսկոպոսական նստավայր և նշանակալի դեր է խաղացել տարածաշրջանի պատմության մեջ՝ որպես տնտեսական, քաղաքական, հոգևոր և մշակութային գործունեության կենտրոն։
Տաթևի վանքը Վայոց ձորի մարզի Նորավանքի հետ միասին բնութագրվել է որպես Հայաստանի երկու ամենահայտնի վանքերից մեկը։ 14-15-րդ դարերում վանքը հյուրընկալել է հայկական միջնադարյան կարևորագույն համալսարաններից մեկը՝ Տաթևի համալսարանը, որը նպաստել է գիտության, կրոնի և փիլիսոփայության առաջընթացին, գրքերի վերարտադրմանը և մանրանկարչության զարգացմանը։
Տաթևի համալսարանի գիտնականները նպաստել են հայ մշակույթի և դավանանքի պահպանմանը նրա պատմության ամենաբուռն ժամանակաշրջաններից մեկում:
Shaki waterfall
Շաքիի հիասքանչ ջրվեժը հայտնի է բազմաթիվ շիթերով և կասկադներով և գտնվում է Սյունիքի մարզում՝ Սիսիան քաղաքին մոտ:
Այն գտնվում է խորը ձորերի, քարանձավների և բարձր ժայռերի ճեղքերի մեջ: Այս բնական գանձը շրջապատված է փարթամ կանաչ սաղարթով: Կանգնելով 18 մետր բարձրության վրա և տարածվելով տպավորիչ լայնության վրա՝ ջրի մռնչյուն ձայնը հաճախ խլացնում է նրանց խանդավառ բղավոցները, ովքեր ցանկանում են սուզվել նրա թարմացնող լողավազաններում:
Պատմական փաստերը ցույց են տալիս, որ Շաքիի ջրվեժի շրջակայքը հազարամյակների ընթացքում եղել է մարդկանց բնակության կենտրոն, որտեղ հետազոտողները դեռևս բացահայտում են հին քաղաքակրթությունների հետքերը: Շաքիի ջրվեժից մի քայլ հեռավորության վրա կարելի է գտնել մի շարք հանքային աղբյուրներ և առատ լճեր: Տեղացիները հաճախ են խոսում ջրերի բուժիչ հատկությունների մասին։
Կա նաև հուզիչ լեգենդ, որը կապված է ջրվեժի հետ: Ասում են, որ մի տիրակալ մի անգամ փորձել է ամուսնանալ Շաքե անունով տեղացի աղջկա հետ նրա կամքին հակառակ: Փախչելով նրա հետապնդումներից՝ աղջիկը ցատկեց ժայռից, և ասվում է, որ նրա հոսող սպիտակ զգեստը վերածվել է ջրվեժի հզոր ալիքների:

Минивен (макс. 7 пассажиров)   95 000 АМД   115 000 АМД
Арени — село в Вайоцдзорской области Армении. Арени наиболее известен своим виноделием, большая часть которого производится в соседней деревне Гетап.
Арени – одно из выдающихся и древних сел Вайоцдзорской области. В древности он располагался примерно в полукилометре севернее своего нынешнего местоположения, на вершине холма, где до сих пор стоит церковь Пресвятой Богородицы, построенная архитектором Момиком в 1321 году. Территория села богата древними памятниками, среди которых различные древние стоянки, несколько заброшенных поселений, многочисленные хачкары (камень-крест), украшенные надписями, и живописные пещеры.
С 2004 года в селе Арени ежегодно в октябре проводится фестиваль вина, который теперь стал традицией. В 2007 году начались раскопки пещеры Арени. В ходе раскопок были обнаружены крупные комплексы, которые показали, что эта пещера когда-то использовалась в религиозных и хозяйственных целях. В одной из комнат пещеры был найден винный пресс. Были обнаружены следы семян, стеблей и соединения, придающего красному вину его фирменный цвет, что позволило широкому кругу ученых прийти к выводу, что этот район использовался как винодельня около 6000 лет назад. Пещера Арени сейчас признана старейшей винодельней в мире.
Tatev monastery
Татевский монастырь — армянский апостольский христианский монастырь 9-го века, расположенный на большом базальтовом плато недалеко от села Татев в Сюникской области на юго-востоке Армении.
Термин «Татев» обычно относится к монастырю. Монастырский ансамбль стоит на краю глубокого ущелья реки Воротан. Татев известен как резиденция епископства Сюника и сыграл значительную роль в истории региона как центр экономической, политической, духовной и культурной деятельности. Монастырь Татев считается одним из двух самых известных монастырей в Армении, наряду с Нораванк в провинции Вайоц Дзор. В XIV и XV веках в монастыре находился один из важнейших армянских средневековых университетов – Татевский университет, который способствовал развитию науки, религии и философии, воспроизведению книг и развитию миниатюрной живописи.
Ученые Татевского университета внесли свой вклад в сохранение армянской культуры и вероисповедания в один из самых бурных периодов ее истории.
Shaki waterfall
Захватывающий водопад Шаки с многочисленными струями и каскадами расположен в Сюникской области, недалеко от города Сисиан. Он расположен среди глубоких каньонов, гротов и высоких скальных расщелин. Это природное сокровище обрамлено пышной зеленой листвой. Высотой 18 метров и впечатляющей шириной, рев воды часто заглушает восторженные крики тех, кто хочет искупаться в его освежающих бассейнах. Исторические данные свидетельствуют о том, что территория вокруг Шакинского водопада на протяжении тысячелетий была центром проживания людей, и исследователи до сих пор находят следы древних цивилизаций. В двух шагах от Шакинского водопада можно найти множество минеральных источников и озер. Местные жители часто говорят о лечебных свойствах вод.
С водопадом связана трогательная легенда. Говорят, что однажды властный правитель попытался жениться на местной девушке по имени Шаки против ее воли. Спасаясь от его нападок, она прыгнула со скалы, и говорят, что ее струящееся белое платье превратилось в мощные волны водопада.