Մինիվեն (առավ. 7 ողևոր)   95 000 ՀՀԴ   115 000 ՀՀԴ
Արենին գյուղ է Հայաստանի Վայոց ձորի մարզում։ Արենին առավել հայտնի է իր գինու արտադրությամբ, որտեղ գինու մեծ մասը արտադրվում է մոտակա Գետափ գյուղի խաղողից:
Արենին Վայոց ձորի մարզի նշանավոր և հնագույն գյուղերից է: Հնում այն տեղակայվել է իր ներկայիս դիրքից մոտ կես կիլոմետր հյուսիս գտնվող բլրի գագաթին, որտեղ մինչ օրս կանգուն է մնում Մոմիկ ճարտարապետի կողմից 1321 թվականին կառուցված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին։ Գյուղի տարածքը հարուստ է հնագույն վայրերով, այդ թվում՝ տարբեր հնավայրեր, մի քանի լքված բնակավայրեր, բազմաթիվ արձանագրություններով զարդարված խաչքարեր և գեղատեսիլ քարանձավներ։
2004 թվականից Արենի գյուղում հոկտեմբերին անցկացվում է գինու ամենամյա փառատոն, որն արդեն ավանդույթ է դարձել։ 2007 թվականին Արենիի քարանձավում սկսվեցին պեղումները։ Պեղումների արդյունքում հայտնաբերվեցին խոշոր համալիրներ, որոնք ցույց տվեցին, որ այս քարանձավը ժամանակին օգտագործվել է կրոնական և տնտեսական նպատակներով։ Քարանձավի մի սենյակում հայտնաբերվել է գինու հնձան։ Գտնվել են սերմերի, ցողունների և միացության հետքեր, որոնք կարմիր գինուն տալիս են իր բնորոշ գույնը, ինչը գիտնականների լայն շրջանակին հանգեցրել է այն եզրակացության, որ տարածքը մոտ 6000 տարի առաջ օգտագործվել է որպես գինու գործարան: Արենի քարանձավն այժմ ճանաչվել է աշխարհի ամենահին գինեգործարանը։
Tatev monastery
Տաթևի վանքը 9-րդ դարի հայ առաքելական քրիստոնեական վանք է, որը գտնվում է Հայաստանի հարավ-արևելքում՝ Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղի մոտ գտնվող բազալտե մեծ սարահարթի վրա։
"Տաթև" տերմինը սովորաբար վերաբերում է վանքին։ Վանական համալիրը կանգնած է Որոտան գետի խորը կիրճի եզրին։ Տաթևը հայտնի է որպես Սյունիքի եպիսկոպոսական նստավայր և նշանակալի դեր է խաղացել տարածաշրջանի պատմության մեջ՝ որպես տնտեսական, քաղաքական, հոգևոր և մշակութային գործունեության կենտրոն։
Տաթևի վանքը Վայոց ձորի մարզի Նորավանքի հետ միասին բնութագրվել է որպես Հայաստանի երկու ամենահայտնի վանքերից մեկը։ 14-15-րդ դարերում վանքը հյուրընկալել է հայկական միջնադարյան կարևորագույն համալսարաններից մեկը՝ Տաթևի համալսարանը, որը նպաստել է գիտության, կրոնի և փիլիսոփայության առաջընթացին, գրքերի վերարտադրմանը և մանրանկարչության զարգացմանը։
Տաթևի համալսարանի գիտնականները նպաստել են հայ մշակույթի և դավանանքի պահպանմանը նրա պատմության ամենաբուռն ժամանակաշրջաններից մեկում:
Shaki waterfall
Շաքիի հիասքանչ ջրվեժը հայտնի է բազմաթիվ շիթերով և կասկադներով և գտնվում է Սյունիքի մարզում՝ Սիսիան քաղաքին մոտ:
Այն գտնվում է խորը ձորերի, քարանձավների և բարձր ժայռերի ճեղքերի մեջ: Այս բնական գանձը շրջապատված է փարթամ կանաչ սաղարթով: Կանգնելով 18 մետր բարձրության վրա և տարածվելով տպավորիչ լայնության վրա՝ ջրի մռնչյուն ձայնը հաճախ խլացնում է նրանց խանդավառ բղավոցները, ովքեր ցանկանում են սուզվել նրա թարմացնող լողավազաններում:
Պատմական փաստերը ցույց են տալիս, որ Շաքիի ջրվեժի շրջակայքը հազարամյակների ընթացքում եղել է մարդկանց բնակության կենտրոն, որտեղ հետազոտողները դեռևս բացահայտում են հին քաղաքակրթությունների հետքերը: Շաքիի ջրվեժից մի քայլ հեռավորության վրա կարելի է գտնել մի շարք հանքային աղբյուրներ և առատ լճեր: Տեղացիները հաճախ են խոսում ջրերի բուժիչ հատկությունների մասին։
Կա նաև հուզիչ լեգենդ, որը կապված է ջրվեժի հետ: Ասում են, որ մի տիրակալ մի անգամ փորձել է ամուսնանալ Շաքե անունով տեղացի աղջկա հետ նրա կամքին հակառակ: Փախչելով նրա հետապնդումներից՝ աղջիկը ցատկեց ժայռից, և ասվում է, որ նրա հոսող սպիտակ զգեստը վերածվել է ջրվեժի հզոր ալիքների:

Minivan (max. 7 passengers)   95 000 AMD   115 000 AMD
Areni is best known for its wine production, with the majority of wine produced locally from the nearby village of Getap.
Areni stands as one of the distinguished and ancient villages in the Vayots Dzor Province. In ancient times, it resided about half a kilometer north of its current location, situated atop a hill where the Holy Mother of God Church, constructed by the architect Momik in 1321, remains standing to this day. The village's territory is rich in ancient remnants, including various ancient sites, several abandoned settlements, numerous khachkars (cross-stones) adorned with inscriptions, and picturesque caves.
Since 2004, Areni village has been hosting an annual wine festival in October, which has now become a tradition.
In 2007 excavations began in Areni Cave. Excavations unearthed large complexes, which showed that this cave was once used for religious and economic purposes. A wine press was found in one room of the cave. Traces of seeds, stems, and the compound that gives red wine its signature color were found, which led a wide array of scientists to conclude that the area was used as a winery about 6,000 years ago. Areni Cave is now recognized as the oldest winery in the world.
Tatev monastery
Tatev Monastery is a 9th-century Armenian Apostolic Christian monastery located on a large basalt plateau near the village of Tatev in the Syunik Province in southeastern Armenia.
The term "Tatev" usually refers to the monastery. The monastic ensemble stands on the edge of a deep gorge of the Vorotan River. Tatev is known as the bishopric seat of Syunik and played a significant role in the history of the region as a center of economic, political, spiritual and cultural activity.
The Monastery of Tatev has been described as one of the two best-known monasteries in Armenia, along with Noravank in the province of Vayots Dzor.
In the 14th and 15th centuries, the monastery hosted one of the most important Armenian medieval universities, the University of Tatev, which contributed to the advancement of science, religion and philosophy, reproduction of books and development of miniature painting. Scholars of the Tatev University contributed to the preservation of Armenian culture and creed during one of its most turbulent periods in its history.
Shaki waterfall
The breathtaking Shaki Waterfall boasts numerous jets and cascades and is nestled in the Syunik region, close to the town of Sisian. It's set amidst deep canyons, slender grottos, and towering rock crevices. This natural treasure is framed by lush green foliage. Standing at a height of 18 meters and spanning an impressive width, the roaring sound of its water often drowns out the enthusiastic yells of those keen to take a dip in its refreshing pools.
Historical evidence suggests that the area around the Shaki waterfall has been a hub for human habitation for millennia, with researchers still uncovering traces of ancient civilizations.
A stone's throw from Shaki Falls, one can find a myriad of mineral springs and bountiful lakes. The locals often speak of the waters' therapeutic qualities. There's also a touching legend associated with the falls. It's said that a domineering ruler once tried to wed a local maiden named Shake against her will. Fleeing his advances, she leapt from a cliff, and her flowing white dress is said to have transformed into the powerful surges of the waterfall.