Մարդատար (առավ. 3 ուղևոր)   70 000 ՀՀԴ
Վանքը ժամանակին եղել է գիտության ամենամեծ կենտրոններից մեկը՝ ձեռագրերի հարուստ հավաքածուով։ Այն ուներ գրադարանային ձեռագրերի պատճենահանման տարածքներ, ինչպես նաև սրճարաններ և համալսարաններ։ Հաղպատի վանքում ցուցադրված է մի քանի հայկական խաչքարերից մեկը, որտեղ պատկերված է Հիսուս Քրիստոսը: Համեմատաբար փափուկ տուֆ քարը թույլ է տվել մանրակրկիտ փորագրել: Ավարտելուց հետո խաչքարը ներկվել է փայլուն կարմիրով, օգտագործելով մանրացված միջատներից պատրաստված ներկ:
Հաղպատի վանքը գիտական մեծ կենտրոն էր՝ ձեռագրերի հարուստ հավաքածուով, ընդօրինակման և ուսումնասիրության վայրերով։ Վանականները Հաղպատում կարող էին սովորել բժշկություն, աստղագիտություն, երաժշտություն, գրականություն և այլն։
Հաղպատն այժմ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պաշտպանության ներքո՝ որպես համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ:
Haghpat
Սանահինի վանքը Հայաստանի ամենագեղեցիկ վանքերից է։
Հայաստանը ափշեցնում է իր բազմազան լեռներով, հիասքանչ և հարուստ բնական վայրերով: Սակայն մեկ այլ բան է նրա մշակութային ժառանգությունը և ճարտարապետության պատմական գլուխգործոցները: Սանահինի վանքը դրա վառ օրինակն է։ Հայաստանի հյուսիսում գտնվող Ալավերդիին մոտ գտնվող Սանահին գյուղում դուք կգտնեք Սանահինի վանքը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության մեջ ընդգրկված վանք է, որը կստիպի ձեզ սուզվել հին աշխարհ:
Սանահինի վանքը, որը հիմնադրվել է 10-րդ դարում, Աշոտ III Ողորմած թագավորի կողմից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության վայրերից հնագույնն է Հյուսիսային Հայաստանում:
Ճշգրիտ թարգմանությունից Սանահին նշանակում է «սա նրանից հին է»՝ նկատի ունենալով Հաղպատի վանքը։
Սանահինը պարզ, ինքնուրույն եկեղեցի չէ, այլ ավելի շուտ հինգ եկեղեցիների հավաքածու է, որոնք իր ծաղկման տարիներին՝ 12-13-րդ դարերում, եղել են գեղագիրների, փիլիսոփաների, լուսավորիչների և գիտնականների դպրոց:
Այն նաև ակտիվ գրապահոց էր, ի թիվս այլ բաների:
Dsegh
Դսեղ գյուղը գտնվում է Հայաստանի հյուսիսային մասում, Լոռու մարզում։
Դսեղի պատմությունը ներառում է հարյուրավոր տարիներ։ Գյուղը հիմնադրվել է մեր մարդահամարից առաջ, որի մասին բազմաթիվ վկայություններ կան՝ «Դռնավոր եր», «Ծակ քար» և այլ քարանձավներ, որոնք օգտագործվել են որպես կացարան։
«Դսեղ» անվանումն առաջին անգամ հիշատակել է Հակոբ Գ Սսեցի կաթողիկոսը 15-րդ դարի սկզբին, ով Դսեղին հիշատակել է որպես Սանահինի վանքի հարկատու 1404-1411 թվականներին։
Դսեղի մշակույթը տարբերվում է մարզի այլ գյուղերից. Դսեղը հարուստ է մշակութային հուշարձաններով։ Գյուղում կան բազմաթիվ արժեքավոր խաչքարեր և վանքեր։ Պահպանվել են վաղ միջնադարի բաղնիքի խճանկարային հատակը, բազիլիկ եկեղեցու ավերակները (654 թ.) Ազգագրական թանգարանով, Մամիկոնյան իշխանների կողմից կառուցված Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ վանքը, խաչքարերով ու հուշարձաններով հարուստ գերեզմանատունը (VII – XIII դդ. ), խաչքարեր (XI դ.)։ Գյուղի մոտ են գտնվում Կարասնից Մանկանց վանքը (քառասուն մանկանց կամ քառասուն սրբերի վանք, X-XI դդ.) և Բարձրաքաշ Սբ Գրիգոր վանքը, որը կառուցել են Մամիկոնյանները (XII–XIII դդ.), Սիրուն Խաչ խաչքարը։

Car (max. 3 passengers)   70 000 AMD   90 000 AMD
One of the most ancient attractions of Lori, Haghpat Monastery was built in the 10th through 13th centuries.
The Monastery was once one of the largest centres of science, with a rich collection of manuscripts. It had premises for copying library manuscripts, plus cafeterias and universities.
One of the handful of Armenian khachkars to feature Jesus Christ is on display at Haghpat Monastery. The relatively soft stone allowed for detailed carving, and once finished, the khachkar was dyed a brilliant red, using a dye made from crushed insects.
Haghpat Monastery was a large scientific center, with a rich collection of manuscripts, plus places for copying and studying. Monks could study medicine, astronomy, music, literature, and more at Haghpat. Haghpat is now under UNESCO protection as a World Heritage Site.
Sanahin
Sanahin Monastery is one of the most beautiful monasteries in Armenia.
More often than not, Armenia will blow your mind with its diverse array of mountains, gorgeous, and rich natural places. Another thing that will blow your mind is its cultural heritage and historic masterpieces of architecture. Sanahin Monastery is a prime example.
Located in Sanahin village close to Alaverdi in the north of Armenia, you will find Sanahin Monastery, a UNESCO World Heritage Monastery that allows you to escape to an ancient world the moment you enter it. Founded in the 10th-century by King Ashot III Voghormats, Sanahin Monastery is the oldest of the UNESCO World Heritage Sites in Northern Armenia. From the exact translation, Sanahin means “this one is older than that one” referring to Haghpat Monastery.
Legends state that the facility was actually founded in the 4th-century as other constructions were built there throughout that time. Sanahin is not a simple, stand-alone church, but it is rather a compilation of five churches that during its prime in the 12th to 13th centuries, was a school of calligraphers, philosophers, illuminators, and scientists. It was also an active book depository amongst other things.
Dsegh
Village Dsegh is located in the northern part of the Repablic of Armenia, in the administrative are of Lori province.
History of Dsegh includes hundreds of years. The village was founded before our census of which there are many testimonies, such as “Drnavor er”, “Tsak kar” and other caves, which were used as accommodations.
The name “Dsegh”, for the first time was mentioned by Hakob G Ssetsi Catholicos at the beginning of the 15-th century, who mentioned Dsegh as a taxpayer of Sanahin Monastery at 1404-1411 years. Dsegh culture is different from the villages of the region. Dsegh is rich of cultural monuments. There are many valuable khachkars (cross stones) chaplains and monasteries in the village. Saved the mosaic floor of the bath dating from the early Middle Ages, the ruins of basilica church (654 year) with Ethnographic museum, St. Grigor Lusavorich Monastery built by Mamikonian princes, the cemetery rich of cross stones and monuments (VII – XIII centuries), cross stones (XI century).
Near the village there are Karasnits Mankants monastery (Monastery of forty children or Monastery of forty saints, X-XI centuries) and Bardzrakash St. Gregory Monastery, which is built by Mamikonyans (XII – XIII centuries), Sirun Khach cross stone.