Մարդատար (առավ. 3 ուղևոր)   70 000 ՀՀԴ
Վանքը ժամանակին եղել է գիտության ամենամեծ կենտրոններից մեկը՝ ձեռագրերի հարուստ հավաքածուով։ Այն ուներ գրադարանային ձեռագրերի պատճենահանման տարածքներ, ինչպես նաև սրճարաններ և համալսարաններ։ Հաղպատի վանքում ցուցադրված է մի քանի հայկական խաչքարերից մեկը, որտեղ պատկերված է Հիսուս Քրիստոսը: Համեմատաբար փափուկ տուֆ քարը թույլ է տվել մանրակրկիտ փորագրել: Ավարտելուց հետո խաչքարը ներկվել է փայլուն կարմիրով, օգտագործելով մանրացված միջատներից պատրաստված ներկ:
Հաղպատի վանքը գիտական մեծ կենտրոն էր՝ ձեռագրերի հարուստ հավաքածուով, ընդօրինակման և ուսումնասիրության վայրերով։ Վանականները Հաղպատում կարող էին սովորել բժշկություն, աստղագիտություն, երաժշտություն, գրականություն և այլն։
Հաղպատն այժմ գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պաշտպանության ներքո՝ որպես համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ:
Haghpat
Սանահինի վանքը Հայաստանի ամենագեղեցիկ վանքերից է։
Հայաստանը ափշեցնում է իր բազմազան լեռներով, հիասքանչ և հարուստ բնական վայրերով: Սակայն մեկ այլ բան է նրա մշակութային ժառանգությունը և ճարտարապետության պատմական գլուխգործոցները: Սանահինի վանքը դրա վառ օրինակն է։ Հայաստանի հյուսիսում գտնվող Ալավերդիին մոտ գտնվող Սանահին գյուղում դուք կգտնեք Սանահինի վանքը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության մեջ ընդգրկված վանք է, որը կստիպի ձեզ սուզվել հին աշխարհ:
Սանահինի վանքը, որը հիմնադրվել է 10-րդ դարում, Աշոտ III Ողորմած թագավորի կողմից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության վայրերից հնագույնն է Հյուսիսային Հայաստանում:
Ճշգրիտ թարգմանությունից Սանահին նշանակում է «սա նրանից հին է»՝ նկատի ունենալով Հաղպատի վանքը։
Սանահինը պարզ, ինքնուրույն եկեղեցի չէ, այլ ավելի շուտ հինգ եկեղեցիների հավաքածու է, որոնք իր ծաղկման տարիներին՝ 12-13-րդ դարերում, եղել են գեղագիրների, փիլիսոփաների, լուսավորիչների և գիտնականների դպրոց:
Այն նաև ակտիվ գրապահոց էր, ի թիվս այլ բաների:
Dsegh
Դսեղ գյուղը գտնվում է Հայաստանի հյուսիսային մասում, Լոռու մարզում։
Դսեղի պատմությունը ներառում է հարյուրավոր տարիներ։ Գյուղը հիմնադրվել է մեր մարդահամարից առաջ, որի մասին բազմաթիվ վկայություններ կան՝ «Դռնավոր եր», «Ծակ քար» և այլ քարանձավներ, որոնք օգտագործվել են որպես կացարան։
«Դսեղ» անվանումն առաջին անգամ հիշատակել է Հակոբ Գ Սսեցի կաթողիկոսը 15-րդ դարի սկզբին, ով Դսեղին հիշատակել է որպես Սանահինի վանքի հարկատու 1404-1411 թվականներին։
Դսեղի մշակույթը տարբերվում է մարզի այլ գյուղերից. Դսեղը հարուստ է մշակութային հուշարձաններով։ Գյուղում կան բազմաթիվ արժեքավոր խաչքարեր և վանքեր։ Պահպանվել են վաղ միջնադարի բաղնիքի խճանկարային հատակը, բազիլիկ եկեղեցու ավերակները (654 թ.) Ազգագրական թանգարանով, Մամիկոնյան իշխանների կողմից կառուցված Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ վանքը, խաչքարերով ու հուշարձաններով հարուստ գերեզմանատունը (VII – XIII դդ. ), խաչքարեր (XI դ.)։ Գյուղի մոտ են գտնվում Կարասնից Մանկանց վանքը (քառասուն մանկանց կամ քառասուն սրբերի վանք, X-XI դդ.) և Բարձրաքաշ Սբ Գրիգոր վանքը, որը կառուցել են Մամիկոնյանները (XII–XIII դդ.), Սիրուն Խաչ խաչքարը։

| Легк.автомобиль (макс. 3 пассажира) | 70 000 АМД |
Монастырь когда-то был одним из крупнейших центров науки, располагавшим богатой коллекцией рукописей. Здесь были помещения для копирования библиотечных рукописей, а также кафетерии и университеты.
Один из немногих армянских хачкаров с изображением Иисуса Христа выставлен в монастыре Ахпат. Относительно мягкий камень позволял выполнять детальную резьбу, и после завершения хачкар окрашивали в ярко-красный цвет с помощью красителя, полученного из измельченных насекомых.
Монастырь Ахпат был крупным научным центром с богатой коллекцией рукописей, а также местами для копирования и изучения. Монахи могли изучать в Ахпате медицину, астрономию, музыку, литературу и многое другое. Ахпат сейчас находится под охраной ЮНЕСКО как объект Всемирного наследия.
Монастырь Санаин – один из красивейших монастырей Армении.
Армения поражает разнообразием гор, прекрасными и богатыми природными местами. Но другое дело – его культурное наследие и исторические шедевры архитектуры. Монастырь Санаини – яркий тому пример.
В деревне Санаин, недалеко от Алаверди на севере Армении, вы найдете монастырь Санаин, объект Всемирного наследия ЮНЕСКО, который позволит вам погрузиться в древний мир.
Монастырь Санаин, основанный в 10 веке царем Ашотом III Милостивым, является старейшим объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО в Северной Армении.
В точном переводе Санаин означает «этот старше его», имея в виду монастырь Ахпат.
Санаин — это не простая отдельная церковь, а скорее совокупность пяти церквей, которые в период своего расцвета в XII и XIII веках были школой каллиграфов, философов, просветителей и ученых. Помимо прочего, это была еще и действующая библиотека.
Село Дсех расположено в северной части Республики Армения, в административном районе Лорийской области.
История Дсеха насчитывает сотни лет. Село было основано еще до нашей переписи населения, о чем имеется множество свидетельств, таких как «Дрнавор эр», «Цак кар» и другие пещеры, которые использовались как жилые помещения.
Название «Дсех» впервые было упомянуто католикосом Акопом Г. Ссеци в начале 15 века, который упоминал Дсех как налогоплательщика монастыря Санаин в 1404-1411 годах. Культура Дсеха отличается от деревенской культуры региона. Дсех богат памятниками культуры. В селе много ценных хачкаров (камень-крест), капелланов и монастырей. Сохранились мозаичный пол бани раннего средневековья, руины церкви-базилики (654 года) с Этнографическим музеем, церковь Св. Григора Лусаворича, построенный мамиконскими князьями, кладбище богато хачкарами и памятниками (VII - XIII вв.), хачкарами (XI вв.).
Рядом с селом находятся монастырь Карасниц Манканц (Монастырь сорока детей или Монастырь сорока святых, X-XI вв.) и улица Бардзракаш. Григориевский монастырь, построенный Мамиконянами (XII – XIII вв.), хачкар Сирун Хач.