Էքսկուրսիա դեպի Գառնի - Գեղարդ
Ենթադրաբար, Գառնու հեթանոսական տաճարը կառուցվել է 77 թվականին։ Այն գտնվում է Հայաստանի Կոտայքի մարզում՝ Ազատ գետի ձախ ափին։
Տաճարը նվիրված էր հայոց հեթանոս լույսի և արևի աստված Միհր աստծուն։ Ըստ հունարեն արձանագրության՝ այն հիմնադրել է Տրդատ Ա-ն։ 305 թվականին, երբ հայոց թագավոր Տրդատ III-ն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ավերվեցին բոլոր հեթանոսական պաշտամունքային վայրերը։ Գառնու տաճարը միակ հեթանոսական հելլենիստական և հունահռոմեական կառույցն է, որը պահպանվել է: Հավանաբար այն գոյատևել է "արվեստի գլուխգործոցի" լայնորեն ճանաչված կարգավիճակի պատճառով։
Հայաստանը զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի է իր վանքերի և կրոնական հուշարձանների բազմազանությամբ, սակայն դրանցից ամենահայտնին Գեղարդի վանքն է կամ Գեղարդավանքը։
Ե՛վ զբոսաշրջիկները, և՛ տեղացիները սիրում են Գեղարդը, քանի որ տեսարանը պարզապես անհավանական է. վանքը գտնվում է կիրճում՝ բարձր կախովի ժայռերի, թավ անտառներով պատված լեռների մեջ: Վանքը և նրա խցերը փորագրված են ժայռի մեջ։ Համալիրի կազմում ընդգրկված հուշարձանները թվագրվում են IV-XIII դդ. Նախկինում վանքը կոչվել է Այրիվանք (քարանձավային վանք)։
Ըստ պատմության՝ վանքը հիմնադրվել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կողմից և կառուցվել 301 թվականին Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունելուց հետո։

Excursion to Garni and Geghard
The pagan temple of Garni is supposed to be built in 77 AD. It is located in Kotayk region of Armenia at the left bank of Azat River. The temple was dedicated to God Mihr, the Armenian pagan god of light and the Sun.
According to a Greek inscription, it was founded by Tiridates I of Armenia. In 305 when Armenian King Tiridates III adopted Christianity as a state religion, all the pagan places of worship were destroyed. The Temple of Garni is the only pagan Hellenistic and Greco-Roman structure to have survived. Probably it survived because of its widely recognised status of "masterpiece of art".
Armenia is famous among tourists for the variety of its monasteries and religious monuments, but the most famous of them is Gegard Monastery or Gegardavank.
Both tourists and locals love Geghard because the view is simply incredible: the monastery is located in a gorge between high suspended rocks, between mountains covered with thick forests. The monastery itself and its cells are carved into the rock.
The monuments included in the complex date to the IV-XIII centuries. Previously, the monastery was called Ayrivank (cave monastery). According to history, the monastery was founded by St. Gregory the Illuminator and was built after the adoption of Christianity as the state religion in Armenia in 301.